Smog to zjawisko typowe dla dużych miast. Jednak w Świdniku – na 20 km² – występuje dość duże zagęszczenie domów opalanych piecami, co w połączeniu z zakładami przemysłowymi oraz ruchem samochodowym powoduje kumulowanie się zanieczyszczeń zagrażających zdrowiu. To problem bardzo złożony, dlatego Świdnik walczy z nim na wielu płaszczyznach, w sposób kompleksowy – a teraz także innowacyjny.
Bieżący monitoring stanu powietrza oraz interwencja
Straż Miejska podejmuje szereg działań kontrolnych i prewencyjnych mających na celu bieżący monitoring stanu powietrza. W 2017 r. świdniccy strażnicy otrzymali radiowóz Eko Patrolu, który został wyposażony w mobilne laboratorium Scendroid DR1000. Urządzenie sprawdza zanieczyszczenie powietrza oraz ustala miejsca ich emisji. Dzięki urządzeniom łatwiej namierzyć osoby prywatne czy firmy, które palą w piecach tworzywa sztuczne.
Strażnicy również na bieżąco reagują w przypadkach spalania w piecach odpadów. Dyżurny przyjął ponad 100 interwencji, które dotyczyły ciemnego dymu unoszącego się z wybranych kominów. Funkcjonariusze nie są jednak w stanie kontrolować wszystkich domów, dlatego w tym przypadku bardzo ważne jest zgłaszanie miejsc, co do których istnieje podejrzenie spalania niebezpiecznych substancji.
Miejskie stacje pomiaru pyłów PM 2,5, PM 10, temperatury, ciśnienia i wilgotności
Na terenie Świdnika znajdują się również stacje pomiaru PM 2,5, PM 10, temperatury, ciśnienia i wilgotności, które pokazują w czasie rzeczywistym stan powietrza. Stacje pomiarowe zostały umieszczone
w trzech punktach w mieście: przy ul. Czecha, ul. Reymonta i ul. Słonecznej. Czujniki mają za zadanie mierzyć aktualny poziom zapylenia pyłami PM2,5 i PM10. Dzięki czytelnym infografikom mieszkańcy na bieżąco sprawdzą stan powietrza w pobliżu swojego domu, pracy czy szkoły. Informacje z umieszczonych czujników można odczytać za pomocą aplikacji Syngeos – Nasze Powietrze lub na stronie internetowej www.naszepowietrze.pl
Agregator Mobilności Mieszkańców
Drugim co do wielkości źródłem zanieczyszczeń jest transport samochodowy. Staramy dbać o infrastrukturę publiczną np. budując kolejne ścieżki rowerowe, które mają zachęcić mieszkańców do zrezygnowania z samochodu. Co więcej – Świdnik, dzięki możliwości udziału w Hackathonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska – w najbliższych miesiącach zyska innowacyjne oprogramowanie – Agregator Mobilności Mieszkańców. Agregator to oprogramowanie dla urzędu, które będzie wykorzystywało różne źródła danych, w tym monitoring miejski, i umożliwi analizę – godzina po godzinie – ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego. System będzie rozpoznawać pieszych, rowerzystów oraz samochody, dzięki czemu miasto uzyska pełną informację na temat sposobów przemieszczania się mieszkańców i ich potencjalnych potrzebach. Dane te posłużą do planowania miejskich inwestycji, takich jak kolejne ścieżki rowerowe i parki czy lokalizacji elementów małej architektury np. nowych ławek.
To właśnie spójna sieć przestrzeni publicznych, w tym stref zielonych tworzonych przez miasto, odgrywa ważną rolę w ograniczaniu zanieczyszczeń powietrza. Budowa parków oraz wiele nasadzeń nowych drzew nie tylko poprawia wygląd miasta, ale też wpływa korzystnie na samopoczucie mieszkańców. W tym roku posadzono ponad 150 drzew oraz prawie 1200 krzewów.
Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Miejskiej Świdnik
Podstawowym celem Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) jest systemowe ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprzez kompleksową likwidację istniejących, nieefektywnych źródeł ciepłą.
Założony cel osiąga się poprzez wprowadzanie:
- ekologicznych, energooszczędnych urządzeń grzewczych
- odnawialnych źródeł energii (OZE - biomasa, układy solarne i inne)
- możliwość realizacji kompleksowych.
W dokumencie PONE identyfikuje się 11 działań naprawczych (przedsięwzięć) mających na celu redukcję emisji pyłów zawieszonychPM10i PM2,5. Wszystkie działania mające na celu ograniczenie niskiej emisji zostały szczegółowo opisane w dokumencie: Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Miejskiej Świdnik
Ponadto należy wspomnieć, że miasto ma podpisane Porozumienie o współpracy w zakresie wspierania realizacji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Na mocy Porozumienia Gmina Miejska Świdnik oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie nawiązał współpracę w celu propagowania, szerzenia oraz popularyzowania wśród mieszkańców Gminy Miejskiej Świdnik idei, misji i celów Programu Priorytetowego Czyste Powietrze oraz bezpośrednio związanej z tymże programem edukacji w zakresie ochrony i dbałości o jakość powietrza, jak również w celu wsparcia mieszkańców Gminy w zakresie praktycznych informacji umożliwiających skorzystanie z dofinansowania udzielanego w ramach wskazanego Programu oraz pomocy w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wypełnieniu wniosku w ramach programu Czyste Powietrze zadzwoń: 81 751 76 63